GG FINDIKCIM
GG FINDIKCIM

Belâ ve Helâk Sebepleridir!..

Belâ ve Helâk Sebepleridir!..

Ahlaksızlık, haksızlık, zulüm; belâ ve helâk sebepleridir!..
Bir toplumda ahlaksızlık, haksızlık, zulüm ve kötülükler çoğalır, bu kötülükleri önlemeye veya kaldırmaya çalışan da olmazsa cezalandırılır, helâk edilir.
***
Kur'ân-ı Kerim’de zikredilen helak olmuş geçmiş kavimlerin (NUH, AD, SEMUD, LUT kavimleriyle FİRAVUN ve ona tabi olanların) helak oluşuna bizzat o topluluklarda yaşayanların kendileri sebep olmuşlardır…
***
☑️ “Onlardan (Mekke halkından) önce nice nesilleri helak ettiğimizi görmediler mi? Yeryüzünde size vermediğimiz imkân ve iktidarı onlara vermiştik. Onlara bol bol yağmur yağdırmıştık. Topraklarından nehirler akıttık. Sonra da günahları sebebiyle onları helak ettik ve arkalarından başka bir nesil var ettik.” (Enam,6/6)
✅ “Âd kavmi ise yeryüzünde haksız olarak büyüklük taslamış, “Bizden daha güçlü kim var?” demişlerdi. Onlar, kendilerini yaratan Allah’ın onlardan daha güçlü olduğunu görmediler mi? Onlar bizim âyetlerimizi inkâr ediyorlardı.” (Fussilet, 41/15)
***
???? Helak olan kavimler arasında ekonomik ve teknik imkânları çok iyi olanların da bulunması câlib-i dikkattir...
☑️ Mesela Semud kavmi, pek çok nimete nail olmuş, dağları ve taşları oyarak muhkem evler inşa etmişler, yazlık ve kışlık konaklar yapmışlardı... Bolluk ve refah içerisinde yaşamışlar, uzun ömürlü bir hayat sürmüşlerdi... Lakin zamanla Hak yoldan ayrıldılar ve helak olmaktan kurtulamadılar.
***
✍️ Aynı sebepler aynı şartlar altında genelde aynı neticeyi doğurur.
Günümüzde de helak olan geçmiş kavimlerin helakine sebep olan ahlaksızlık, haksızlık, zulüm ve kötülükler çoğalırken bu kötülükleri önlenmeye veya kaldırılmaya çalışanlar da olmazsa; aynı kaçınılmaz son, günümüz toplumları ve bizler için de mukadder olmaz mı?
***
“Ey Rabbimiz! Biz önderlerimize ve büyüklerimize itaat ettik de bizi yoldan saptırdılar… Ey Rabbimiz! Onlara iki kat azap ver ve onları büyük bir lânete uğrat.” (Ahzap 67-68)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık