GG FINDIKCIM
MAK RENTACAR

Ruhsatsız İnşaat mı Yapıldı?..

Ruhsatsız İnşaat mı Yapıldı?..

Giresun Liman sahasında ruhsatsız inşaat mı yapıldı?..
İnşaatı biten Gümrük Binası neden hizmete açılamıyor?
Uzun zamandır fısıldı gazetesinde (özellikle gazeteci ve bürokrat meclislerinde) bir takım iddialar dolaşıyordu… Ortada müşahhas bir delil olmadığı için bu iddialara pek itibar etmiyorduk.

Ne var ki bu mevzuda Sosyal medyada yayınlanan bir paylaşım fevkalade dikkat çekici!..
Paylaşımı yapan Giresun’da tecrübeli bir gazeteci.

Gazeteci arkadaşımız her ne kadar bugüne kadar fısıldı gazetelerinde dolaşan söylemleri bir takım suallerle “iddia olarak” gündeme taşımış olsa da, esasında dilinin altında oldukça iri bakla olduğunu da ifşa etmiyor değil!
***
Önemli bir iddia: “Liman’daki Gümrük Binası’na tapu verilemiyor mu?”
Usta ve tecrübeli bir gazetecinin böyle bir soru sorabilmesi için muhtemelen bu Gümrük binasına tapu verilemediğini tespit etmiş olması lazım!

O zaman meseleyi biraz daha vuzuha kavuşturalım:
- İnşası tamamlanmış bu binaya tapu verilememiş olması; bu binanın ruhsatsız ve usulsüz (hukuksuz) yapıldığının da delili olmaz mı?
- Bina ruhsatsız inşa edilmiş ise; ruhsatsız binanın ihalesini kimler ve nasıl yapmıştır?
- Ruhsatsız resmi bir ihalenin ödeneği nereden, nasıl karşılanmıştır?

- Şehrin merkezinde ve liman sahasında (Ekim/2015’de temeli atılan) resmi bir bina ruhsatsız yapılırken, hiçbir resmi makam, bürokrat ve siyasetçinin bu usulsüzlüğü (hukuksuzluğu) fark etmemesi mümkün olabilir mi?

- Şayet bu iddia doğruysa: liman işletmecileri, sorumlu oldukları bir alanda kendilerinin bilgisi ve müsaadesi olmaksızın böyle ruhsatsız ve usulsüz bir binanın yapılmasına nasıl ve neden göz yummuşlardır?
***
Daha da vahim bir iddia: Efendim neymiş, binaya tapu verilirse, 1959 yapılan liman “liman statüsünü” kaybedip “barınak statüsünü” kazanacakmış?

Şayet bu iddia doğruysa; o zaman sormazlar mı: bu binanın ruhsatsız yapılması; bilerek ve maksatlı olarak limanın barınak statüsüne dönüştürülmesi için mi planlanmıştır?
Bu ihanet sayılmazsa; ya ihanet nasıl olur?
***
Bu iddialar es geçilemez…
Bir şeyin şüyuu vukuundan beterdir. (Bir şeyin dedikodusunun yapılması, onun gerçekleşmesinden daha kötüdür.)
Esasında 4 yıldır hizmete açılamayan bir bina, nice suallere ve şüphelere davetiye çıkartıyor demektir!
Bu mesele ya hukukîdir, ya da değildir. Hukukî ise tartışma bitmiştir… Değilse çözümün ne olması gerektiği izah edilmelidir.
***
Bu mevzuda öncelikle Tapu Müdürlüğü, Gümrük Müdürlüğü ve Liman işletmesi kamuoyunu aydınlatmalıdır…
Ancak bu müdürlerimize de haksızlık yapmış olmayalım, deniliyor ki; Giresun’da Daire Müdürleri olumlu da olsa, olumsuz da olsa haklarında çıkan yazılara Vali Bey’in muvafakati olmadan açıklama yapamazlar!..

Yine deniliyor ki; Vali Bey, önemli ve kritik meselelerde siyasî iradenin (özellikle ilin siyasî abisinin) muvafakati olmadan açıklama yapamaz!..

İyi de, Giresun’un abisinin kim olduğu belli değil!
Ee o zaman ne yapacağız?

Biz de, her meselede son çözüm mercii olan Devletin Başkanı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu meseleyi arz ederiz!

Türkiye'de yaprak kıpırdasa Sayın Erdoğan’ın bilgisine sunanlar, her halde bu meseleyi de onun bilgisine sunarlar!
***
Espriyi bir tarafa bırakalım da sadede gelelim: Şayet bu iddialara tatmin edici açıklık getirilmez ise; hem iktidar kanadında, hem bürokratik kesimde, hem de iş adamları arasında nice şahsiyetler zan altıda bırakılacaktır.

Kimsenin hiç kimseyi zan altıda bırakmaya hakkı yoktur.
Kamuoyunun da kamu ile alakalı meselelerde nelerin olup bittiğini bilme hakkı vardır.
***
Görelim Mevlâ’m neyler, neylerse güzel eller.
***
“Bilmeden yapılan hata yanlışlıktır, bilerek yapılan hata ise ihanettir.” (B.Brecht)

Ahmed Çıtlakoğlu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık