GG FINDIKCIM
GG FINDIKCIM

Şeref Malkoç’ Giresun'a Ziyaret

Şeref Malkoç’ Giresun'a Ziyaret

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nı makamında ziyaret etti.

Vali Sarıfakıoğulları tarafından Valilik girişinde karşılanan Kamu Başdenetçisi Malkoç, beraberindekilerle birlikte girişte yer alan havadan Giresun ve eski Giresun fotoğraflarını ve görev yapmış Valilerin fotoğraflarının olduğu panoyu inceledi.

Ardından, Valilik Şeref Defterini imzalayan Kamu Başdenetçisi Malkoç, deftere ; “Kamu Denetçiliği Kurumu heyeti olarak bugün Türkiye’mizin güzel ili Karadeniz’in incisi Giresun’dayız. Türkiye’nin her yerinin ayrı ayrı güzelliği var.  Giresun; doğal güzellikleri, denizi, dağları, yaylaları ile meşhur. Fakat hepsinden önemlisi insanları Türkiye’nin birliğine, dirliğine, ilerlemesine katkı veren insanları. Sayın Valimize, çalışma arkadaşlarına başarılar diliyoruz” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Kamu Başdenetçisi Malkoç’la Valilik Makamında bir süre sohbet eden Vali Sarıfakıoğulları, “Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanımız Sayın Başdenetçimiz Şeref Malkoç beyefendi ve denetçilerimizi Giresun’da misafir etmekten büyük şeref duyuyoruz. Giresun’umuz sadece yaylalarıyla değil, hem fındığıyla hem de Karadeniz’de tek adası olması özelliğiyle, turizm potansiyeli ile çok önemli bir şehir. Bu şehire layık olma adına çalışıyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza daha nitelikli hizmet sunmak amacıyla gayret gösteriyoruz. Tabi bu hizmetleri üretirken bunun hukuki bir çerçevede, hakkaniyet İlkesine uygun olması için çalışıyoruz. Yine yeni yönetim anlayışı çerçevesinde Kamu Denetçiliği Kurumumuza da 2019 yılı içerisinde bizden 7 müracaat var. Biz de sadece işlem ve eylemlerimizin yargı denetimi haricinde meclisimize bağlı olarak çalışan Kamu Denetçiliği Kurumu nezdinde bu başvuruların ince ayrıntısına kadar değerlendirilip hem vatandaşımıza hicabi olarak hem de kurumumuza sunmaktayız. Bu noktada da ben Sayın Başkanımıza ve çok değerli denetçilerimize teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun idarenin eylem ve işlemleriyle tutum ve davranışlarını denetleyen bir kurum olduğunu kaydeden Başdenetçi Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun 6 yıldır faal olan yeni bir kurum olduğunu söyledi.

Kamu hayatında ve devlet hayatında 6 yılın çok önemli bir zaman dilimi olmadığını belirten Malkoç, “Bizim kurumumuz daha emekleme döneminde olan bir kurum. Ama bu ziyaretlerle kurumu tanıtıyoruz, anlatıyoruz, vatandaşa diyoruz ki mahkemeye gitmene, harç parası pul parası ödemene gerek yok, idareden şikayetin varsa bize gel. Geçen yıl kamu denetçiliği kurumuna 17 bin 575 başvuru olmuştu, biz çok hızlı çalışıyoruz, bu 17 bin 575 başvurunun 17 bin 507’sini karara bağlamışız. Bunun yanında 97 bin 135 yüz yüze, telefonla ve mail ortamında bize müracaat edenler oldu, onlara da yol göstermişiz, hukuki anlamda destek vermişiz. 15 Temmuz destanını yazan kahraman milletimiz dünyadaki en iyi ve en kaliteli kamu hizmetini hak ediyor. Kamuda çalışan makamı rütbesi görevi mevkisi ne olursa olsun vatandaş yanına gittiğinde benim ne güzel devletim var ne güzel yöneticilerim var ne güzel valim var, ne güzel müdürüm var, ne güzel belediye başkanım var aldığım hizmetlerden memnunum diyebilsin. Bunu temin etmeye çalışıyoruz, hem vatandaşa avukatlık yapıyoruz hem de idareci arkadaşlara rehberlik yapıyoruz, verdiğimiz tavsiye kararlarıyla kamu hizmetlerinin kalitesini artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Giresun ilinden Başdenetçilik (Obdusmanlık) Kurumuna  çok fazla şikayet  gelmediğini de belirten Malkoç, “ Bunu biz şöyle anlıyoruz. Giresun’daki Valimizden, Belediye Başkanlarından Giresunlular memnun. Biz bunu böyle yorumluyoruz. İşte hem bu memnuniyeti gözlemlemek için hem de bu memnuniyeti arkadaşlarımız nasıl başarmış diğer illere örnek teşkil etmesi açısından incelemek üzere geldik” şeklinde konuştu.

Şeref Malkoç, basın mensuplarının; başvuruların yoğunluk gösterdiği konularla ilgili sorusuna “Yıllara göre değişiklik gösterebiliyor, önceki sene eğitimle ilgili başvurular. En fazla şikayet eğitimle, milli eğitim bakanlığına bağlı okullardan, YÖK’ten, üniversitelerden, ÖSYM’den ama orada kamu denetçiliği kurumunun verdiği kararlara bahsettiğim kurumlar uyduğu için oradaki şikayetler 2018’de azaldı.” cevabını verdi.

Kurumsal bazda en fazla sosyal güvenlikle ilgili şikayet geldiğini aktaran Malkoç, “Bu normal, bu niçin normal? Sosyal Güvenlik Kurumları doğumdan ölüme kadar hatta öldükten sonra da yakınları muamele yürütüyor, kurumsal bazda o şekilde. Sevindirici olan şey şu, kurum yeni olmasına rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde, bakanlarımızın nezdinde, bakan yardımcıları ve diğer devleti yönetenlerimizin nezdinde yaptığımız çalışmalarla kararlarımıza uyma oranı arttı. Niçin? Kararlarımız çok geniş hukuki delillere dayanıyor, olayları geniş şekilde inceliyor, yani bizim kararımızı alan bir kamu görevlisi okuduğunda tatmin oluyor ve kararımıza uyuyor” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Sarıfakıoğulları ziyaretin anısına Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a, fındık ürünlerinin yer aldığı bir sepet ve serenti tablosu hediye etti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık